Ahoj,
dnes bych se s Vámi ráda podělila o recenzi na moji nejoblíbenější kavárnu a restauraci v Brně.
Nejdřív něco z historie (text z oficiálních stránek kavárny: http://kavarnaera.cz/)
Původně volně stojící obytný dům Josefa Špunara s restaurací a kavárnou Era na Zemědělské ulici č. 30, postavený v letech 1927-1929 podle projektu Josefa Kranze, patří k architektonicky neobyčejně cenným brněnským památkám meziválečného období, který se půdorysnou osnovou i řešením vnitřku hlásí k zásadám charakteristickým jak pro purismus, tak také pro raný funkcionalismus.
Pro mladého začínajícího architekta nebyl zadaný úkol jistě nijak jednoduchý, protože měl navrhnout objekt, v němž mělo být pod jednou střechou soustředěno kavárenské a restaurační zařízení a zároveň i byt majitele. Zvláště komplikované bylo propojení a současně oddělení veřejných a privátních prostor. Kranz proto vytvořil nejméně dvě základní varianty řešení. Nakonec budovu rozdělil horizontálně na dvě funkčně i dispozičně diferencované jednotky – na restauraci s kavárnou v přízemí a v patře a na byt majitele, který zaujímal – s výjimkou kuchyně a komory v prvním podlaží – celé druhé poschodí.
Restaurace s kavárnou byla tedy dvoupodlažní s venkovní volnou plochou mezi průčelní uliční stěnou a chodníkem, která mohla být užívána jako letní zahrádka. Levou částí vstupních dveří, společných pro kavárnu i pro byt majitele, se přes zádveří kolem výčepu, situovaného proti vstupním dveřím, vcházelo do hlavního společenského sálu v přízemí. Ten byl založen na obdélném půdorysu a skládal se ze dvou funkčně odlišných, ale vzájemně propojených částí. Směrem do ulice byla menší prostora, v níž nemohl chybět oblíbený kulečník, na který dopadalo světlo z atypického kovového nástropního osvětlovacího tělesa, zavěšeného na dvojici subtilních kovových trubek. Do dvora byla obrácena restaurace, osvětlená stěnou z luxferů. Interiér přízemí byl řešen v podstatě jako jednotný prostor, členěný pouze nosnou konstrukcí a zavěšeným ramenem křivkového schodiště, vkomponovaného volně do prostoru a osvětleného opět pásem luxferů.
Schodiště tvořilo hlavní dominantu celého přízemí a vertikálně je spojovalo s prvním patrem. Jeho komunikační význam byl vystupňován ještě i výraznou plasticitou a také barevností. Zvláštní, téměř magické světelné atmosféry a pocitu intimity architekt dosáhl příčným prosvětlením – z uliční strany velkoplošnými okny a ze dvora stěnou ze skleněných cihel. Příznačnou vlastností kavárny Era bylo její citlivě vyvážené lidské měřítko, dosažené nezvyklým propojením a členitostí jednotlivých částí, výtvarným řešením stěn, natřených lesklou olejovou barvou indiferentního odstínu, častým použitím písma a jiných grafických prostředků na některých článcích nosné konstrukce a na schodišti a konečně i pozoruhodnými stavebními detaily, u nichž – zvláště u profilů oken a dveří – Kranz dospěl až k hranici puristického minimalismu.
Kavárenský sál v patře měl půdorys ve tvaru písmene L, položeného podél přední a pravé boční zdi. Z jeho kratšího ramene byla přístupná prostorná terasa, spočívající na střeše přízemí a směřující do dvora, která nepochybně přispívala k většímu komfortu a příjemné atmosféře kavárny. Dostatek světla tomuto sálu dodávala čtveřice rozměrných nečleněných oken, prolomených do uličního průčelí. Kavárenský charakter prostor v patře podtrhovalo i zařízení – obdélné mramorové desky stolků pro dva, připevněné na zdi, nebo několik čalouněných boxů a pochopitelně nezbytné thonetky, kterými byl vybaven i přízemní sál. Velkou část patra zaujímaly dva kulečníkové stoly, osvětlené opět stejnými svítidly jako kulečník v přízemí.
Graficky čistá kompozice uličního průčelí, na níž jsou plastické články redukovány natolik, že působí téměř dvojrozměrně jako plakátová plocha, byla pravděpodobně inspirována fasádou jen o něco starší kavárny De Unie v Rotterdamu od Johanna Jacoba Pietra Ouda, tamějšího městského stavitele. Není jistě bez zajímavosti, že v letech 1927-1929, kdy Era vznikala, pracoval Kranz v ateliéru Bohuslava Fuchse, který právě tehdy projektoval a stavěl hotel Avion, v němž najdeme pozoruhodně shodné „emotivní“ vyznění původně strohé funkcionalistické koncepce.
Ani Eře se nevyhnul smutný osud většiny brněnských meziválečných kaváren. V padesátých letech ji získaly Restaurace a jídelny Brno II, které ji po řadě nekoordinovaných a degradujících úprav využívaly jako pivnici. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, když už někdejší kavárna Era byla zapsána do Státního seznamu nemovitých kulturních památek, v ní další správce – nedaleká Vysoké škola zemědělská – vybudoval výpočetní středisko. To s sebou přineslo četné další zásahy do už tak velmi zdevastované stavby, z níž se dochovaly kromě křivkového schodiště v podstatě jen obvodové zdi. Začátkem devadesátých let restituovali objekt dědicové původního majitele, ale ani jim se přes veškeré snahy, podpořené finančními dotacemi města Brna a Ministerstva kultury ČR, nepodařilo restauraci s kavárnou zrekonstruovat a vrátit jí její původní funkci. Obnovit zašlou slávu podniku se pokusil i další vlastník, jemuž ho restituenti prodali, bohužel opět bezvýsledně.
Až nynější majitel získal s pomocí občanského sdružení Studio 19 dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj i z dalších zdrojů a po pečlivé památkové obnově restauraci s kavárnou v roce 2011 otevřel návštěvníkům, kteří si do ní stále častěji nacházejí cestu nejen kvůli nevšedním gastronomickým, ale i kulturním zážitkům.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh0KY35nsRLQPQdsTKZH9LDUchhzTfLrdmYScVGCBQw1WVRSkJ5EhwbLbSq-OZbYQC4gFjWmHx3RZsLdjxk-wnnYxGXnJeW7W0IRqz76voaC64xijTfLhOfWQJ_ypyex87acffpB6wpbdaU/s1600/580078_419906341374498_2085339380_n.jpg)
Současnost
Dnes je kavárna ERA, která si díky citlivé rekonstrukci zanechala původní podobu, hojně navštěvována jak studenty z blízké Mendlovy univerzity tak místními obyvateli i turisty z České republiky a ze zahraničí. Zákazníci ji nenavštěvují nejenom kvůli jedinečně krásnému interiéru. Hlavním důvodem je výborná kuchyně doplněná vynikající kávou a milým personálem.
Můj názor
Jak jsem psala v úvodu, je to moje nejoblíbenější kavárna v Brně. Vždyť jsem tam skoro denně... Pokusím se tedy o objektivní hodnocení.
Hned při příchodu Vás uvítá vždy milý a usměvavý personál (to že většina hostů neumí pozdravit ani na pozdrav odpovědět necháme stranou). Posadit se můžete jak v přízemí tak i v prvním patře. Jakmile bude hezky měly by být otevřeny i obě zahrádky (před budovou a za budovou) a terasa v prvním patře. Rozhodně doporučuji si objednat výbornou domácí limonádu, třeba zázvorovou, která patří k mým nejoblíbenějším. Z jídelního lístku si rozhodně vybere každý. Jídelní lístek mění téměř denně, což zajišťuje 100% čerstvost všech surovin. Já jsem se ještě nesetkala s jídlem, kterým by se mi šéfkuchař Martin Haritun netrefil do chuti. Zaměřují se převážně na českou kuchyni v moderní podobě, ale najdete zde i stálice světové kuchyně. Součástí nabídky je v týdnu i polední menu, které je tříchodové. Na jejich facebookové stránce se dozvíte vždy aktuální nabídku jídel i poledního menu i případných speciálních akcí. Jako sladkou tečku rozhodně doporučuji dát si jeden z výborných domácích a vždy čerstvých dezertů a vše spláchnou luxusní kávou značky Caffe Vergnano.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgH9XWyUBKSmQ-k4kRLBShQUuh5aLgBn3q9ciS8TyzlKr6w93-Kn5Nd6XwxfgSy7y0Tay6zl5JfjLy1B0OFPsOyRe3lEK69o-EmPLxoKx9e_k8dqRACc8A24-_G0MirjyhmIMORwecUGW4d/s1600/536034_414223908609408_1531394899_n.jpg)
V Eře probíhají celý rok různé akce jako jsou výstavy, autorská čtení nebo různé workshopy. O všech chystaných akcích se dozvíte z jejich facebookových stránek nebo přímo v kavárně. ERA je připravena i na návštěvníky s malými dětmi (mají i přebalovací pult). Kavárna je nekuřácká. Využít ji můžete i pro obchodní jednání. Wi-Fi je samozřejmostí.
I já zde najdu nějaké negativa. Když je kavárna plná není tam slyšet pomalu vlastního slova, hučí to tam jako v úle. Akustika je zde bohužel opravdu špatná. Na vinně je právě ta čistota interiéru. Kdyby tam byly nějaké závěsy nebo něco podobného, tak by to tak zlé nebylo. To ale samozřejmě není možné, protože je potřeba dodržovat prvorepublikový vzhled a tam žádné závěsy nepatří. Rozhodně se na to dá zvyknout. Já jsem si schopná i v tom největším provozu v klidu číst. Ale někoho kdo tam ještě nebyl toto může snadno překvapit. Škoda je ji poměrně brzké zavírací hodiny. Zavírá se ve 22:00, v neděli ve 20:00 a teď v zimních měsících už dokonce v 18:00. Vzhledem k tomu, že je to široko daleko jediná opravdu dobrá restaurace, tak je opravdu škoda zavírat takto brzo. Ale je mi jasné, že na vině budou spíše sousedé, kteří delší otevírací dobu nechtěli povolit. A tak, zas aspoň budete brzo doma, ne?
Shrnutí
Návštěvu doporučuji každému kdo má rád dobré jídlo, dobrou kávu a příjemnou atmosféru. Historická hodnota budovy příjemný zážitek z návštěvy ještě více pozvedne. Obrovské plus pro mě je to, že je kavárna kompletně nekuřácká.
To je ke kavárně ERA vše a já se budu těšit, že se tam třeba potkáme.